Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Czy wiesz że ...

 

Czy wiesz że ...

Czy wiesz że ...

Ciekawostki z życia i historii miasta

2011-11-29 21:04:01

Kilka informacji o naszych rzekach

Raciążnica – rzeka w północno-zachodniej części województwa mazowieckiego, przepływa przez Powiat płoński, Gminę Raciąż oraz miasto Raciąż. Początkowo płynie po południowo zachodniej granicy gminy Siemiątkowo, następnie wpływa na teren gminy Raciąż z kierunku północno¬zachodniego. Długość rzeki wynosi 56,9 km. Płynie w kierunku wschodnim, stanowi prawy dopływ rzeki Wkry, do której uchodzi w okolicach wsi Sochocin. Jej największymi dopływami są Zadębie, Karsówka, Rokitnica i Dobrzyca.

Pokaż cały artykuł ...Galeria zdjęć(0)Komentarze(0)

2011-11-10 19:49:32

Praca i podróże

Wiele osób od dzieciństwa marzy o podróżowaniu - zwiedzaniu dalekich krajów, oglądaniu zabytków i poznawaniu ludzi. Pięknie jest spełniać te marzenia - a jeszcze lepiej połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli pracować i podróżować. Wiele osób z naszego miasta w ten sposób spędza życie. Dla nich pobyt w Paryżu, Londynie czy Kolonii to nic nadzwyczajnego. Życie ich toczy się w rytm podróży z Raciąża gdzieś daleko, powrót na kilka dni do miasta i kolejny wyjazd. Na zdjęciu australijskie wybrzeże.

Pokaż cały artykuł ...Galeria zdjęć(10)Komentarze(0)

2011-11-10 12:37:22

Raciąskie grzybobranie

Choć Raciąż leży z daleka od prastarej puszczy, to jednak jego mieszkańcy nie mogą narzekać na brak lasów. Właściwie od każdej strony - z wyjątkiem wjazdu od strony Płocka - miasto otoczone jest bliższymi lub dalszymi lasami.

Pokaż cały artykuł ...Galeria zdjęć(17)Komentarze(0)

2011-11-10 12:30:01

Ciekawe miejsca - Żwirownia w Krajkowie

Pamiętam od najmłodszych lat, że w nas - dzieciakach w upalne, letnie dni dominowało jedno pragnienie - dostać się jakoś do Krajkowa, na Żwirownię. Serca naszych rodziców uspokajało też jedno - nie było to łatwe. Przynajmniej tak nam się wtedy wydawało. Za żwirownią tęskniły nie tylko dzieci - zmierzały tam też dziesiątki dorosłych. Na rowerach, pieszo, na okazję, autobusem czy na stopa zmierzał lud raciąski zażyć ochłody na Krajkowskim Pojezierzu Żwirowym. Dzieje się tak zresztą do tej pory. Choć już i żwirowania nie taka, i właściciele gonią - nic to. Zawsze tam można spotkać w upalne dni Raciążaków.

Pokaż cały artykuł ...Galeria zdjęć(12)Komentarze(0)

2011-11-09 16:45:56

Rondo, którego nie ma czyli wirtualna wycieczka po mieście

Raciąż jak każde miasto ma swoje ciekawe miejsca i legendy, które znają tylko mieszkańcy. Ma przyjęte nazwy, których używanie czasem dziwi. Przykładem jest np. Wodna Góra? Gdzie ta góra wodą płynąca? Właściwie jej nie ma. Jednak nazwa ciągle jest używana, choć już nie jedna osoba się zdziwiła zapewne Wodną Górą. Jest jeszcze wiele innych ciekawostek, np. kto jest na pomniku przy MCKSIR? Znajdą tutaj Państwo kilka takich ciekawostek i rzeczy w mieście, które warto zobaczyć.

Pokaż cały artykuł ...Galeria zdjęć(0)Komentarze(0)

2011-11-09 16:01:22

Zagadka leśnej piramidy

Około siedmiu kilometrów od Raciąża znajduje się bardzo interesujące miejsce. Na leśnej polanie stoi kilkumetrowa piramida. Stanowi ona część niemieckiego cmentarza wojskowego. Cmentarz pochodzi z okresu I wojny światowej. Kto spoczywa w tych mogiłach? Dlaczego akurat tyle osób zostało pochowanych pod Raciążem? Na piramidzie są napisy w języku niemieckim. Obok piramidy z dwóch stron ciągną się pojedyncze groby z nazwiskami i stopniami żołnierzy. Na części płyt są również polskie nazwiska. Z tyłu za piramidą otoczone niskim murem ciągną się dwa wały ziemne. Napisane są na nich daty oraz liczby. Jeśli oznaczają one liczbę pochowanych tu żołnierzy, to byłoby tu pochowanych w dwu mogiłach zbiorowych ponad 32o osób. Czyżby miała miejsce jakaś bitwa w pobliżu?

Pokaż cały artykuł ...Galeria zdjęć(11)Komentarze(0)

Strona: 1 z 2Przejdź do strony:12

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: