Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Historia miasta

 

Historia miasta

Historia miasta

Kilka słów o historii naszego miasta

2013-07-12 13:53:08

Plan sytuacyjny części Raciąża po 1845

Pokaż cały artykuł ...Galeria zdjęć(0)Komentarze(0)

2013-07-11 14:52:11

Członkowie Miejskiego Chóru w Raciążu

Wycieczka członków Miejskiego Chóru w Raciążu Od góry: E. Rutynowski, J. Ziółkowski, H. Chrzanowski, D. Karwowska , J. Kowalski, E. Kowalski, R. Maliszewski, D. Romanewicz, St. Romanewicz, H. Kiljan, A. Ciska, St. Leszczyński, J. Lewandowska, F. Oleszkin, A. Kowalewski, A. Oleszkin, (kierowca autobusu), M. Kiljan, M. Śląska, B. Rutynowska, T. Siennicka, Z. Jabłońska, G. Dunikowska, J. Zajączkowska, B. Jankowska, H. Kowalska, T. Krysiewicz, R. Chrzanowski, St. Łabiszewski, M. Maliszewska, M. Chrzanowska, K. Kowalska, K. Oleszkin, J. Szymańska, H. Godlewski, I. Kłosowski, St. Łabiszewska, R. Kowalski, W. Bońkowski.

Pokaż cały artykuł ...Galeria zdjęć(0)Komentarze(0)

2013-07-10 14:53:37

Raciąż Rynek(obecnie pl. A. Mickiewicza) rok 1938

Pokaż cały artykuł ...Galeria zdjęć(0)Komentarze(0)

2012-08-25 12:43:52

Historia linii kolejowej Nasielsk - Sierpc

Kiedy byłem w liceum, na przełomie lat 80-tych i 90-tych XX wieku, jedną z najważniejszych rzeczy dla mnie i moich kolegów w Raciążu była kolej. Połączenie kolejowe było taką naszą szczeliną na świat. To dzięki kolei wyjeżdżaliśmy w piątkowy wieczór z Raciąża i z rana mogliśmy wychodząc z pociągu podziwiać promienie wschodzącego słońca odbijające się na ścianach Giewontu. Tam spędzaliśmy weekend i w niedzielę wieczorem już byliśmy z powrotem w Raciążu. Niektórzy wracali nawet w poniedziałek rano, lądując prosto w szkole. Zresztą nie tylko do Zakopanego zawoziła nas kolej. Wyjeżdżaliśmy do Częstochowy, Warszawy, Białegostoku, Gdańska, Poznania i gdzie nas jeszcze poniosło. No i oczywiście do Brodnicy - nad Sośno, Bachotek, Zbiczno, Partęczyny czy Ciche. Tam zawsze, szczególnie w Zbicznie można było spotkać Raciążaków. Huk zbliżającego się parowozu ciągnącego piętrowe wagony oraz głos w megafonach, że "na tor 1 przy peronie 2 wjeżdża pociąg osobowy z Sielska do Nasierpca" zapowiadał przygodę. Przygodę, która zaczynała się już w pociągu. Szczególnie pociągiem do Brodnicy ciągnęło mnóstwo ciekawych ludzi. A kiedy w wakacje - jak zwykle - miał grać Dżem, do pociągu do Brodnicy prawie nie można było wsiąść. Dziesiątki osób można było spotkać w niedzielne wieczory około godziny19 na stacji, kiedy to odjeżdżał pociąg do Nasielska, mijając się z pociągiem do Sierpca.

Pokaż cały artykuł ...Galeria zdjęć(0)Komentarze(0)

2012-01-31 23:48:04

Adam Dariusz Kotkiewicz
Krzyżak Kodłutowski i jego legenda.

Kilka kilometrów na północ od Raciąża, obok lasu, torfowisk i potoku, o którym mało ludzi wie, że nazywa się Zadębie (słyszałem też nazwę Dębowy Potok), między wsiami Żychowo (dawna wieś służebna biskupów płockich) i Kodłutowo, leży wieś Krzyżak – nazywana także Krzyżakiem Kodłutowskim. Obecnie ta miejscowość jest już wyludniona, a ostatni jej mieszkańcy - państwo Markowscy i Krużmanowscy opuścili te tereny pod koniec lat 70-tych i na początku 80-tych. Wyprowadzili się z Krzyżaka, ponieważ zdecydowanie niekomfortowo mieszkało się starszym ludziom na takim odludziu, z dala od cywilizacji, w miejscu, do którego nigdy nie dotarła elektryczność. Miejsce, mimo że było dość trudne do zamieszkiwania przez ludzi, stanowi niebywale piękny przyrodniczo i ciekawy dla miłośników historii zakątek. Tamtejsze bagna i mokradła są naprawdę urokliwe.

Pokaż cały artykuł ...Galeria zdjęć(7)Komentarze(0)

2012-01-28 01:48:38

Raciąż w Przewodniku po Mazowszu Ciechanowskim i Mławskim z roku 1975

W roku 1975 ukazał się Przewodnik po Mazowszu Ciechanowskim i Mławskim pióra Janusza Żmudzińskiego. Wśród miast godnych odwiedzenia, opisuje on również Raciąż. Stanowi jednocześnie opis Raciąża z tamtych czasów. Co więc było godne polecenia w Raciążu w tamtych latach?

Pokaż cały artykuł ...Galeria zdjęć(12)Komentarze(1)

Strona: 30 z 32Przejdź do strony:1 ..... 29303132

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: