Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Aktualności > Zagospodarowanie terenu wysypiska śmieci

 

Aktualności

Aktualności

Zagospodarowanie terenu wysypiska śmieci

Ogromna szansa dla miasta. Żegnaj wysypisko, witaj Raciąż Zdrój?


Wysypisko śmieci od lat stanowiło dla Raciąża wielki problem czekający na rozwiązanie. Wygląda na to, że w końcu rekultywacja wysypiska ma szansę na realizację. Jak dowiedzieliśmy się, dobiegają końca zakulisowe rozmowy władz z inwestorem z Wielkiej Brytanii, który jest zainteresowany przejęciem wysypiska. Po badaniach zleconych przez inwestora okazało się, że odpady i śmieci zgromadzone na wysypisku stanowią bardzo wartościowy przedmiot eksploatacji. Będą one posortowane, część zostanie sprzedana jako surowce wtórne, część zostanie kompostowana. W pierwszym etapie uruchomiona zostanie także hodowla dżdżownic kalifornijskich. Po przeróbce uzyskany materiał będzie pakowany w worki i sprzedawany jako cenny nawóz do cieplarni oraz dla rolników indywidualnych.

Pytane o szczegóły władze odpowiadają, że należy jeszcze poczekać. Nic nie można powiedzieć, ale trzeba zawierzyć włodarzom, którzy mają informacje od najwyższych władz państwowych o wsparciu projektu i dofinansowaniu go z funduszy na ochronę środowiska. Niestety władze nie mogą ujawnić, kto takie poparcie zapewnia. "Szanowni Państwo, nic nie mogę powiedzieć ale wszystko będzie dobrze, uwierzcie i zaufajcie". Teren wysypiska należy do miasta, cześć działek wokół śmieciowiska została już wykupiona. Podejmowane będą dalsze kroki w tym kierunku. W sprawę zaangażowani zostali pracownicy naukowi z trzech uniwersytetów, profesorowie z największymi autorytetami dziedzinie ochrony środowiska. Opracowują oni szczegółowy plan działań oraz koniecznych decyzji związanych z wykupem gruntów. Na szkolenia zostali wysłani urzędnicy, którzy już przygotowują się do pomocy inwestorowi pisania wniosków unijnych i późniejszego rozliczania projektu.

Władze nie chcą informować o szczegółach, ale jak powiedział przedstawiciel władz, "likwidacja wysypiska to nie wszystko na co nas stać. Projekt jest dużo szerszy i rozwiąże problemy w tym zakresie. Zebraliśmy się tutaj, padło kilka uwag ale i wiele słów ciepłych i słonecznych. Trzeba powiedzieć, czy chodzi o rozwiązanie problemu czy o to żeby być przeciwko. Projekt jest komplementarny do budowanego przez Gminę Raciąż zalewu na Raciążnicy, którego nie popieramy. Ile mieszkań by wybudowano za to? Należy stwierdzić, że likwidacja wysypiska będzie naszymi drzwiami na świat. Przyjadą do nas inwestorzy, bowiem pod wysypiskiem stwierdzono istnienie wód termalnych i innych, na bazie których zostanie zbudowany kompleks rekreacyjny z basenami i widokiem na las żychowski a może nawet i sierakowski. Trzeba pozwolić działać władzom i nie pytać, są bowiem siły nieczyste które chcą zatrzymać tę ważną i wielką inwestycję. Rzucają kłody pod nogi władzy, sabotują głupimi pytaniami i wymyślają jakieś bzdury. Nie dajmy się. Z całym szacunkiem należy stwierdzić, że wbrew wszelkim złym ludziom i niektórym radnym którym chodzi o wybory zbudujemy bazę rekreacyjną dla całego północnego Mazowsza".

Udało nam się dotrzeć do szczegółów dotyczących odwiertu wód termalnych pod wysypiskiem. Władze zwróciły się do Skarbu Państwa o sprzedaż prawa do korzystania z odwiertu oraz wstępnie otrzymały koncesję na wydobycie i eksploatację wody geotermalnej z odwiertu Raciąż PIG/PNID - 21.

"Terma Raciąż" będzie korzystać z wody termalnej nawierconej w otworze usytuowanym na północno-zachodnim skraju wysypiska, w odległości około 3 km od drogi asfaltowej. Warunki krążenia oraz litologia środowiska skalnego wpływają na właściwości wody termalnej. Wody opadowe inflirtujące migrują z prędkością od kilku do kilkunastu metrów rocznie ku północy, zgodnie z kierunkiem zapadania warstw wodonośnych. Takie prędkości przepływu wód podziemnych skutkują różnicowaniem czasów kontaktów wody ze skałą, czego odbiciem jest chemizm wód.

Woda termalna pozyskiwana z odwiertu w Raciążu będzie typu siarczanowo-chlorkowo-wapniwo-sodowego o mineralizacji 1,5g/dm3. Ze względu na specyficzną mineralizację, unikalny skład mikroelementów i pierwiastków, niski charakter zasadowy oraz leczniczą twardość będzie doskonałym środkiem leczniczym i rehabilitacyjnym. Ważne dla zdrowia zawarte w wodzie składniki to: sód (Na), wapń (Ca), chlor (Cl), potas (K), siarka (S), magnez (Mg) oraz chrom (Cr).

Kąpiel w tak zmineralizowanej wodzie termalnej wpływa bardzo korzystnie na organizm. Szczególnie poprawia komfort psychiczny, obniża stres, stabilizuje system nerwowy, dzięki czemu przywraca wewnętrzny spokój i poprawia ogólną kondycję psychofizyczną oraz chroni m.in. przed chorobami Parkinsona i Alzheimera. Eliminuje choroby serca, stabilizuje tętno, leczy choroby układu krążenia, zmniejsza otyłość a nawet eliminuje bezsenność.

Dodatkowo woda ta regeneruje gospodarkę hormonalną organizmu, znacznie poprawia przemianę materii, pomaga na bóle głowy i stawów oraz zdecydowanie przyspiesza rekonwalescencję po zabiegach i przebytych schorzeniach.

Jednym słowem już niedługo regularne zażywanie kąpieli w basenach termalnych w Raciążu poprawi warunki psychofizyczne, a w konsekwencji wpłynie to na nasz styl i długość życia mieszkańców i gości.

UWAGA: Powyższy tekst stanwił żart primaaprilisowy.

(Mariusz)

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: