Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Historia miasta > Raciąż i mieszkańcy miasta w latach PRL

 

Aktualności

Historia miasta

Raciąż i mieszkańcy miasta w latach PRL

Raciąż od lat 90-tych ubiegłego wieku boryka się z tym samym problemem - brakiem pracy. Z tego powodu coraz ciężej żyje się mieszkańcom, młodzi muszą poszukiwać pracy poza miastem a kolejne przedsięwzięcia gospodarcze mieszkańców nie udają się. Nie jest tak generalnie, ale bardzo często. Choć może trudno w to obecnie uwierzyć, był taki czas w naszym mieście, kiedy nie było problemów z pracą a mieszkańcy miasta nie martwili się jak przeżyć do pierwszego. Mnóstwo ludzi zatrudniała spółdzielnia mleczarska, funkcjonowały dwa młyny, istniały na terenie miasta takie zakłady jak ZWUT, ZREW, GS, STW, PKP i szereg innych. Co już zupełnie dziś wydaje się nie wiarygodne, na postoju taksówek jeździło około 12 (być może nawet 18) taksówek. Istniało kino "Ziemowit", restauracja Raciążanka, ludzie wypoczywali na plaży miejskiej, w czynach społecznych sprzątali parki i odnawiali stadion.

Na fotografii powyżej znajdują się pracownicy Zespołu Młynów w Raciążu po pierwszomajowym pochodzie - zdjęcie z początku lat pięćdziesiątych
Na zdjęciu obok pochód z okazji 1 maja na początku lat pięćdziesiątych - z prawej strony widoczne młodziutkie jeszcze drzewka Małego Parku.W latach 70-tych po pochodach na 1 maja ustawiały się kolejki po najlepsze - jak wtedy mówiono - lody w mieście u Norberta. Na seanse do kina o godzinie 17 i 19 kolejka po bilety ustawiała się już przed 16, bo wtedy otwierano kasę. Do Domu Kultury przyjeżdżały tzw. Estrady, a z nimi gościli w Raciążu między innymi - których pamiętam osobiście - Andrzej Zaucha i Roman Wilhelmi. Tłumy ludzi przychodziły na ich występy. Z mojej perspektywy - dziecka były to czasy wesołe i beztroskie.
Oczywiście nie można tego okresu gloryfikować i patrzeć na niego tylko jak na sielski czas - był szereg problemów z wszechwładzą sekretarzy i brakiem towarów w sklepach oraz szereg innych ale były tez wycieczki pracownicze, na które jeździli także mieszkańcy miasta. Poniżej zamieszczam zdjęcia z takich wycieczek z lat pięćdziesiątych. Są na nich mieszkańcy miasta z tego okresu, ale dokładnie kto te wycieczki organizował i kto jest na zdjęciach niestety nie wiem. Jeśli Państwo rozpoznają kogoś lub macie informacje o tych wycieczkach - proszę o przesłanie do mnie. Chętnie opatrzę te zdjęcia właściwym komentarzem.

(Mariusz)

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: