Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Wieści z Ratusza > Biogazownia w Raciążu - rozmowy burmistrza

 

Aktualności

Wieści z Ratusza

Biogazownia w Raciążu - rozmowy burmistrza

Burmistrz Janusz Sadowski podpisał umowę o poufności z firmą, z którą rozmawia o budowie w Raciążu biogazowni. Tylko po co umowa o poufności? Przecież ma być pięknie. Biogazownia będzie na kukurydzę a do miasta popłyną podatki. Tylko czy na pewno? Inni już mają takie zakłady. Narzekają na fetor i inne niedogodności. Uczmy się na błędach innych, nie pozwólmy burmistrzowi na wydanie zgody na tego typu zakład. Jaki jest w tym interes? Chyba nie urozmaicenie aromatów w mieście? Z takim biznesem idą potężne pieniądze. To prawda. Tylko co z tego będą mieli mieszkańcy miasta? Kolejny obrzydliwy zapach w powietrzu? Biogazownia miałaby być położona obok zakładu mleczarskiego, czyli w jej zasięgu powietrznym byłoby pół miasta, w tym osiedle na Jana Pawła II.


Biogazownię w maleńkim Liszkowie pod Inowrocławiem otwarto z wielką pompą we wrześniu ub. roku. [...]. Lokalne władze nie ukrywały radości z wysokich podatków, które dzięki nowej inwestycji będą zasilały gminną kasę. Ręce zacierali także okoliczni rolnicy. Instalacja miała bowiem przetwarzać wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego.

- Obiecywano nam, że będziemy mogli na potrzeby biogazowni siać kukurydzę – wspominają mieszkańcy gm. Rojewo.

Co z tego wyszło? Czytajcie na http://www.rolnikdzierzawca.pl/index.php?content=1188

„Umówiliśmy się z władzami gminy Rojewo na rekonesans (film - dokument znajdziecie państwo na stronie http://www.czystagmina.wgr.pl

Spotkaliśmy się z wójtem i sekretarzem gminy Błażejem Mielcarkiem oraz Tadeuszem Kacprzakiem. To nie byli butni włodarze czy biznesmeni, lecz zrozpaczeni ludzie, którzy nieświadomi zagrożeń uwierzyli nowoczesnej technologii. [...]Co zobaczyliśmy i poczuliśmy? Smród. Smród w promieniu pięciu kilometrów. Smród unoszący się również z pól, na które bez opamiętania wylewany jest cuchnący, trujący po ferment (gęsta ciecz). [...] Teoretycznie do produkcji biogazu miały być używane jedynie wywar gorzelniany, odpady warzywne z przetwórni i wytłoki z cukrowni. Są jednak doniesienia o nocnym przewozie śmierdzących substancji (m. in. ścieków komunalnych). [...] Biogazownie rolnicze nie są rentowne, gdyż produkując biogaz z roślin nie ma na nie dotacji. Tylko biogazownie pracujące na odpadach są dochodowe, ponieważ są dotowane. [...] najbardziej energetycznym wsadem do biogazowi są odpady zwierzęce. Kolejnym utrapieniem dla mieszkańców jest magazynowanie odpadów.

http://www.okolica.wgr.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=4398

(Mariusz)

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: