Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Wieści z Ratusza > Dyskusja na sesji w sprawie gazu w CEDROBIE

 

Aktualności

Wieści z Ratusza

Dyskusja na sesji w sprawie gazu w CEDROBIE

Podczas planowania inwestycji firmy CEDROB w Raciążu, zarówno radni jak i mieszkańcy byli informowani, iż powstanie tam wytwórnia pasz. Na ostatniej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej dzięki informacji od mieszkańców miasta radni dowiedzieli się, że nie tylko wytwórnia tam powstaje, pojawiło się hasło przepompowni gazu płynnego. Z informacji uzyskanych od mieszkańców w trakcie sesji wynikało, iż zamontowane zostały na terenie CEDROBU gigantyczne zbiorniki do gazu, mogące pomieścić sześciuset tysięcy litrów gazu. Prawdopodobnie potrzebnych będzie kilka cystern kolejowych do napełnienia jednego zbiornika, których zamontowano trzy, każdy o pojemności 200 000 litrów.


O skali przedsięwzięcia świadczy fakt, stacje paliw które zajmują się profesjonalną sprzedażą gazu LPG do samochodów mogą posiadać maksymalnie dwa zbiorniki o pojemności 5000 litrów. Pojawiły się obawy, że gaz ma być dostarczany zbudowaną do zakładu bocznicą kolejową cysternami z gazem płynnym. Następnie gaz wg mieszkańców miał być przetaczany do zbiorników i przepompowywany na cysterny samochodowe, które stąd miały rozwozić go dalej do odbiorców końcowych, prawdopodobnie kurników. Taka instalacja zaniepokoiła mieszkańców okolicznych osiedli, którzy obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Uważają że przetaczanie gazu i sama obecność gigantycznych trzech zbiorników stwarza dla nich niebezpieczeństwo. Nie mówiąc już o spadku cen posiadanych przez nich nieruchomości, jakie to spowoduje.

Radni byli zbulwersowani to informacją i poczuli się oszukani, bo nikt nie informował w trakcie sesji o takiej inwestycji w mieście. Perspektywa, że gaz miałby być przewożony do np. Radzanowa i okolic, przez centrum miasta wydawała się radnym nie do przyjęcia. Po co w takim razie budowano obwodnicę? A co jeśli zajdzie w cysternie awaria albo będzie wypadek w środku miasta? Tym bardziej trzeba kupić np. ciężki wóz bojowy dla straży pożarnej. Pojawiły się głosy, że sam CEDROB powinien zakupić taki wóz albo nawet mieć w takiej sytuacji swoją straż pożarną. Ludzie mają w pamięci, jakie szkody wywołuje wybuchająca butla od gazu, a co dopiero taka ilość. Niestety w trakcie sesji burmistrz nie potrafił podać konkretnych i uspokajających informacji. Burmistrz poinformował, że to on wydał decyzję lokalizacyjną na tę inwestycję, wie o niej już od dawna i że ponoć „o sprawie było głośno w urzędzie”. Trochę to dziwne, bo jak powiedzieli obecni na sesji Rady Miejskiej urzędnicy, oni nic o tym nie wiedzieli. Według Burmistrza Janusza Sadowskiego nie ma obaw bo wszystko jest sprawdzone i zbudowane w oparciu o najnowsze technologie. Dopiero po sesji i wizycie Przewodniczącego Rady Miejskiej w urzędzie pojawiły się konkretne informacje. Okazało się, że decyzja opiewa rzeczywiście na zbiorniki 600 000 litrów, jednak wyłącznie do użytku własnego przez mieszalnię pasz w Raciążu. Gaz nie będzie przewożony dalej do kurników i nie ma obaw co do transportu gazu. Nie pomniejsza to jednak obaw mieszkańców sąsiadów firmy o bezpieczeństwo.

Radni od dawna domagają się spotkania z zarządem firmy, jednak wszystkie zaproszenia kierowane do zarządu zostały zlekceważone. Nigdy nikt nie przybył na spotkanie. Jednak osoby związane z firmą miały czas, żeby przyjechać na spotkanie wyborcze burmistrza czy jego zaprzysiężenie. Zobowiązano burmistrza do doprowadzenia do takiego spotkania. Pojawiły się w trakcie dyskusji nawet zarzuty, że burmistrz w niektórych sytuacjach zachowuje się bardziej, jakby był przedstawicielem CEDROBU a nie burmistrzem miasta. Burmistrz odparł, że tak nie jest i że także widzi potrzebę spotkania z zarządem firmy.

Przypomnijmy, że inwestycja CEDROBU odbywa się w specjalnej strefie ekonomicznej. Oddanie ziemi do strefy uszczupliło dochody miasta z podatków, bowiem CEDROB nie będzie płacił żadnych podatków do miasta od gruntów położonych w strefie przez 15 lat. Po tym okresie powinien zacząć płacić podatek od nieruchomości. Jednak ze względu na to, że siedziba firmy nie jest w Raciążu, to nawet po skończeniu zwolnienia podatkowego Raciąż i tak nie dostanie nawet złotówki z podatku dochodowego płaconego przez firmę, bo dostanie go gmina w której ma firma siedzibę. Radni kierowali się przy tworzeniu specjalnej strefy ekonomicznej tym, że ludzie z Raciąża znajdą w firmie zatrudnienie. Na spotkaniu wyborczym burmistrza pojawiła się liczba nawet 400 osób zatrudnionych. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zatrudnienie znajdzie obecnie raczej kilka do kilkunastu osób. Stąd pojawiły się głosy, że miasto tak naprawdę nic z tej inwestycji nie ma, mieszkańcy również w niewielkim stopniu, za to może być duży kłopot. Pojawiło się poczucie zagrożenia, jakie budzi u ludzi samo istnienie zbiorników gazu na taką skalę w pobliżu ich domów. Mieszkańcy obawiają się także rozszczelnień instalacji podczas pompowania i wyrównywania ciśnień. Obawa jest tym większa wg nich, że nie przeprowadzono oceny oddziaływania takiej instalacji na środowisko. Burmistrz Janusz Sadowski zwolnił bowiem CEDROB z uzyskiwania takiej opinii, która mogłaby zmniejszyć nurtujące mieszkańców obawy, ze względu na brak konieczności jej sporządzania.

Z drugiej jednak strony jest to wielka jak na Raciąż i nie tylko inwestycja i miejmy nadzieje, że przynajmniej w przyszłości mieszkańcy osiągną jednak korzyści z jej funkcjonowania w mieście.

(Mariusz)

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: