Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Historia miasta > Datowanie grodziska w Raciążu

 

Aktualności

Historia miasta

Datowanie grodziska w Raciążu

Raciąż to jedno z najstarszych miast w Polsce. W latach 60-tych ubiegłego wieku prowadzone były badania dotyczące zachowanych resztek grodziska wczesnośredniowiecznego na Wodnej Górze w Raciążu. Badania te powtarzano w kolejnych latach coraz to nowocześniejszymi metodami. Wynika z nich, iż gród w Raciążu powstał w wcześniej niż Państwo Polskie.


Umocnienia grodu w Raciążu datowane są obecnie na 909 rok, czyli na ponad pół wieku przed chrztem Polski, który miał miejsce w 966 roku za Mieszka I. Zbadano drzewa, z których zbudowany był gród. Wyniki pokazały, iż zostały one ścięte dokładnie w 909 roku. W tym czasie zamieszkiwała Raciąż ludność wczesnosłowiańska.

Mazowsze wymyka się spod przyjętego ciągu zdarzeń w historii wczesnośredniowiecznych terenów Polski. Trudno jest odnieść zachodzące tu procesy osadnicze z innymi terytoriami. Powstanie grodu w Raciążu było stosunkowo późne jak na tereny plemienne, jednak zbyt wczesne na grody wczesnopaństwowe. W tym czasie, około roku 900 można zaobserwować dobrze rozwiniętą sieć grodów na tzw. Starym Mazowszu. Grody te rozrzucone są na dużym terenie Mazowsza. Byś może są one materialnym świadectwem tworzenia się odrębnych niż w Polsce ośrodków władzy ponadplemiennej, niemal w przededniu rewolucji piastowskiej. Większość grodów stosunkowo szybko pojawiła się i została zniszczona, czasami za życia jednego pokolenia. Mazowsze stosunkowo szybko zostało prawdopodobnie włączone do Państwa Piastowskiego. Raciąż przetrwał o wiele dłużej niż inne powstałe wtedy grody. W późniejszych czasach stał się siedzibą kasztelana.

Źródło: Archeologia Polski Wczesnośredniowiecznej Andrzej Buko, Wydawnictwo TRIO 2005

(Mariusz)

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: