Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Historia miasta > Raciąż w Przewodniku po Mazowszu Ciechanowskim i Mławskim z roku 1975

 

Aktualności

Historia miasta

Raciąż w Przewodniku po Mazowszu Ciechanowskim i Mławskim z roku 1975

W roku 1975 ukazał się Przewodnik po Mazowszu Ciechanowskim i Mławskim pióra Janusza Żmudzińskiego. Wśród miast godnych odwiedzenia, opisuje on również Raciąż. Stanowi jednocześnie opis Raciąża z tamtych czasów. Co więc było godne polecenia w Raciążu w tamtych latach?

Na początku jest kilka ogólnych informacji o mieście. Turysta mógł do Raciąża przybyć koleją. W związku z tym podany jest namiar: stacja PKP ul. Dworcowa 2 tel. 41. W tym czasie Raciąż miał bezpośrednie połączenia z Warszawą Wschodnią, Nasielskiem oraz Sierpcem. Przewodnik wskazuje też na przystanek PKS, który jak zaznaczono znajduje się w rynku. Jeśli turysta zgłodnieje, mógł udać się do restauracji „Raciążanka” na placu Mickiewicza, tel. 65. Obok był wówczas jak dziś Urząd Miasta, który miał telefon o prostym numerze 2. Wśród pomysłów na spędzenie wieczoru wskazane jest kino „Zorza”, ul. Wolności 10 numer telefonu 13. Jeśli znudzą się turyście spacery, to czekały taksówki na postoju na ulicy Parkowej tel. 109. Nad bezpieczeństwem turysty czuwała Milicja Obywatelska p. Mickiewicza 4 numer telefonu 07. W razie potrzeby funkcjonowały w mieście dwie przychodnie – rejonowa na ulicy Płockiej 13 telefon 27 oraz ośrodek zdrowia ul. Mławska 15 telefon 85. Apteka była na Placu Mickiewicza 15 telefon 20. Na Placu Wolności przed samym kościołem funkcjonowała poczta, telefon 39.

W Przewodniku turyści mogli się zapoznać z historią miasta i jego dniem ówczesnym. Raciąż leżał więc wśród podmokłych łąk i bagien, jego ludność od czasów wyzwolenia nie powiększała się. Wynikało to z konkurencji dużych ośrodków miejskich – Płońska, Sierpca i Płocka. Ich bliskie położenie nie sprzyjało rozwojowi miasta, wg autora przewodnika. Ludność naszego miasta zatrudniona była w roku 1975 głównie w zakładach młynarskich ostatnio rozbudowanych oraz w kilku spółdzielniach. Około 25% mieszkańców utrzymywało się z rolnictwa. Zanotowano, że na początku 1974 roku uruchomiono w Raciążu największą w Polsce przetwórnię mleka. Produkowała ona masło i chude mleko w proszku do mieszanek paszowych dla tuczników i cieląt o przerobie dziennym 360 000 litrów mleka. W Raciążu czynna była też wówczas szkoła podstawowa i liceum.

O samym mieście niewiele w Przewodniku napisano. Trapezoidalny rynek Pl. Mickiewicza z którego wybiegają główne trakty komunikacyjne. Pod numerem 15 dom z pierwszej połowy XIX wieku. Kościół neogotycki z wyposażeniem barokowym z lat 1875-1886. W ołtarzu głównym trzy obrazy z XIX wieku pędzla Józefa Buchbindera. W przedsionku epitafium księcia Gracjana Druckiego-Lubcekiego pułkownika czwartego pułku szwoleżerów poległego 23 lipca 1831 roku.

(Mariusz)

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: