Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Wydarzenia > Wieści z Miejskiego Zespołu Szkół

 

Aktualności

Wydarzenia

Wieści z Miejskiego Zespołu Szkół

Dwudziestego siódmego kwietnia 2014 roku zakończył się proces kanonizacyjny polskiego papieża pielgrzyma – Jana Pawła II. Uczniowie i nauczyciele Miejskiego Zespołu Szkół postanowili uczcić pamięć Wielkiego Polaka. Z tego powodu w Publicznym Gimnazjum w Raciążu, odbył się konkurs wiedzy o Janie Pawle II, przygotowany przez katechetkę, panią Agnieszkę Bojanowską. Uczestników konkursu oceniało jury, złożone z nauczycielek (Joanny Cieślak, Iwony Cholińskiej, Anny Drozd) oraz księdza Piotra Wilkowskiego. Konkurs, w którym wzięli udział uczniowie klas l i II, poprowadzili: Natalia Godlewska, Agata Kordalska oraz Rafał Kaliński.
Młodzież rywalizowała w sześciu konkurencjach, prezentując swoje talenty oratorsko - poetyckie, plastyczne i wokalne. Pierwsza z nich polegała na przedstawienie (za pomocą wiersza lub listu) życia i nauczania Jana Pawła II, a druga na wykazaniu się znajomością homilii polskiego papieża, wygłoszonych podczas jego pielgrzymek do Polski. Niemałym wyzwaniem dla nastolatków była konkurencja numer trzy. Musieli oni stanąć przed kolegami i koleżankami ze szkolnej ławy i zaśpiewać piosenkę o Janie Pawle II lub jego nauczaniu. Wśród odważnych, którym udało się pokonać tremę i wystąpić przed nauczycielami, dyrekcją i rówieśnikami byli:

Magdalena Gosik, Kacper Morawski – z kl. I b
Julia Cienkuszewska i Agnieszka Gawroń – z kl. I c
Angelika Kowalska i Karolina Olszewska – z kl. I d
Kasia Dzięgielewska, wspierana przez Olę Adamską – z kl. II b

Dagmara Ziembińska – z klasy II c

Porywające wykonanie piosenki „Subito Sancto" dało maksymalną liczbę punktów klasie Id. Czwarta konkurencja pozwoliła uczniom zaprezentować nie tylko talenty plastyczne, ale również oratorskie. Przygotowane przez nich plakaty (obrazujące myśl Jana Pawła II), zostały opatrzone komentarzem autorów. Wyjaśnienie Przemka Sadowskiego, sprawiło, że klasa II c, uzyskała maksymalną liczbę punktów. W piątej konkurencji uczniowie mieli za zadanie przypomnieć wybrane losowo wydarzenia z biografii Wielkiego Polaka. Imponującą wiedzą wykazali się uczniowie klas II b i II c, którzy odpowiedzieli prawidłowo na wszystkie pytania. Dużo emocji wzbudziła ostatnia konkurencja, polegająca na szybkim skonsumowaniu kremówki. Niesamowitą wolę walki pokazała Ola Adamska z klasy II b, zapewniając zwycięstwo swojemu zespołowi.

Na podium stanęli i dyplomy otrzymali:
I miejsce klasa II b z wynikiem 23 pkt.,
II miejsce kasa II c z wynikiem 19 pkt.,
III  miejsce kasa I b z wynikiem 15 pkt.

Pani Dyrektor Maria Chyczewska wręczyła zwycięzcom pamiątkowe dyplomy oraz ogłosiła wyniki plebiscytu na patrona Publicznego Gimnazjum w Raciążu. Uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pozostali pracownicy szkoły zdecydowali, że zostanie nim - Jan Paweł II.

Z okazji kanonizacji Papieża Jana Pawła II, wystawiono w Szkole Podstawowej program artystyczny pod tytułem: „Papież Jan Paweł II - święty naszych czasów". Głównym celem programu było przybliżenie osoby polskiego papieża i ożywienie pamięci o nim w sercach dzieci i nauczycieli. W scenariuszu znalazły się wywiady z osobami, które miały okazję spotkać się z papieżem, konkurs wiedzy o Ojcu Świętym, piosenki, konkurencja sportowa (na najlepszego bramkarza) oraz konkurencja degustacyjna ciast pod hasłem „Kremówka". Publiczność mogła obejrzeć slajdy przedstawiające zdjęcia z Janem Pawłem II, plakaty zawierające główne przesłanie jego nauczania oraz wysłuchać krótkiego przemówienia Ojca Świętego. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody (w postaci dyplomów i nagród rzeczowych) oraz obrazki z Papieżem Janem Pawłem II. Program został przygotowany przez katechetów: Elżbietę Romanewicz, Annę Wróblewską oraz nauczycielkę muzyki, panią Katarzynę Skierkowską.

Ogromnym sukcesem uczniów z Miejskiego Zespołu Szkół było zwycięstwo w konkursie na palmę wielkanocną, zorganizowanym przez diecezję płocką. Uczniowie, pracując pod kierunkiem katechetki, p. Agnieszki Bojanowskiej zajęli pierwsze miejsce. W nagrodę wyjechali do Rzymu na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII. Wśród zwycięzców znalazły się: Małgorzata Bojanowska, Klaudia Ciska i Karolina Olszewska.

M.Ciarkowski

(Karolina)

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: