Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Strefa mieszkańca > Wywiad z Burmistrzem Miasta Mariuszem Jerzym Godlewskim

 

Aktualności

Strefa mieszkańca

Wywiad z Burmistrzem Miasta Mariuszem Jerzym Godlewskim

Mariusz Godlewski - od 4 marca 2013 roku, po zwycięskich wyborach przedterminowych burmistrz Raciąża.
Red: Witam serdecznie. Raciąż dla osób przyjeżdżających z zewnątrz sprawia wrażenie ciepłego, spokojnego, schludnego miasteczka w którym czas płynie leniwie. Czy tak jest rzeczywiście?

Mariusz Godlewski: Na pewno jest to miejsce spokojne i przyjazne. A czy czas płynie leniwie? To zależy, dla kogo. Tak jak wszędzie - część ludzi żyje szybko, nie mając prawie na nic czasu, a inna część odpoczywa i spędza spokojne życie. Ze swej strony jako burmistrz staram się zapewnić stabilizację mieszkańcom we wszystkich tych sferach, za które odpowiada miasto.

Red: Raciąż - co panu przychodzi na myśl słysząc to słowo?

MG: Przede wszystkim to, że to moje miasto rodzinne. Tutaj się wychowałem, uczyłem się żyć. To moje miejsce w życiu. Jedyne takie. To moje szkoły, mój dom, praca, dzień dzisiejszy, ale też groby przodków i wspomnienia. To wspaniali mieszkańcy - ludzie wokół, którym wiele zawdzięczam. Rodzina, nauczyciele, przyjaciele, współpracownicy, sąsiedzi … Raciąż to tysiąc lat historii miasta i parafii, to kościół, historyczne budynki, ciekawe miejsca, przyroda wokół. To wszystko buduje Raciąż i jego atmosferę.

Red: Czym miasto może się poszczycić? Z czego Pan jako burmistrz Raciąża jest dumny?

MG: Przede wszystkim jestem dumny z tego, co dzieje się w mieście za sprawą mieszkańców. Jestem dumny z kolejnych pokoleń druhów Ochotniczej Straż Pożarnej w Raciążu, to dzięki ich działaniom nasza straż istnieje nieprzerwanie od 1903 roku. Dwie wojny światowe, zmiana ustroju – a druhowie stoją ciągle na straży bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców. Radość i dumę Raciążaków budzi Klub Sportowy Błękitni Raciąż – jeden z najstarszych na Mazowszu, założony w 1922 roku i jako jedyny z naszego terenu grający w IV lidze. To ogromny wysiłek i zasługa Zarządu Klubu, piłkarzy i wsparcie kibiców. Ze swojej Miasto dokłada wielu starań, by pomagać obydwu instytucjom. Ogromne sukcesy odnosi Klubu Tańca Towarzyskiego Akcent, zdobywający najwyższe miejsca na parkietach całej Polski. Mamy prężne stowarzyszenia seniorów. Działa bardzo dobrze Miejskie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji. Dużo się dzieje w Miejskim Zespole Szkół i oraz w Przedszkolu Miejskim.

Red: Nie słyszę w pana wypowiedzi narzekania. Czy w Raciążu nie ma problemów?

MG: Są jak wszędzie rzeczy do zrobienia. Tylko od narzekania nic się nie zmieni. To nie problemy – to wyzwania dla mnie jako burmistrza i całych władz miasta. Trzeba je diagnozować, analizować i szukać pomysłów a następnie kolejno rozwiązywać.

Red: Jakie są atuty Raciąża? Dlaczego warto tutaj mieszkać, pracować i inwestować swoje pieniądze?

MG:Atut Raciąża, to przede wszystkim ludzie, to jest kapitał, na którym można budować jego przyszłość. Ludzie są mili, przyjaźnie do siebie nastawieni, w mieście jest bezpiecznie. Raciąż ma dogodne położenie geograficzne, dobre połączenia drogowe – dostęp do trzech dróg krajowych, jest linia kolejowa, z czego można korzystać. Działa tutaj Specjalna Łódzka Strefa Ekonomiczna. Obecne władze miasta starają się budować infrastrukturę, żeby zachęcić inwestorów do lokowania tutaj swoich pieniędzy. Wcześniej brakowało planu inwestycyjnego, nie patrzono w przyszłość. Tworząc specjalną strefę ekonomiczną, nie pomyślano o zakupie większej ilości ziemi, czego ja byłem zwolennikiem. To jest, moim zdaniem, stracona szansa. Dobrze, że powstał CEDROB , ale chciałbym, żeby na terenie miasta rozpoczęło swoją działalność więcej firm. Obecnie jest przygotowywana oferta inwestycyjna. Mamy zinwentaryzowane drogi, kanalizację, za jakiś czas (rok, dwa) będziemy mieli gazociąg. Spisujemy nieruchomości, które właściciele chcą sprzedać lub przeznaczyć na inwestycje. Tworzymy spis ziemi, miejsc przeznaczonych na inwestycje, robimy zdjęcia, katalogujemy. Przygotowujemy Studium Zagospodarowania Przestrzennego, wyznaczamy tereny inwestycyjne, usługowe, przemysłowe. Na tej podstawie powstaje wspomniany wcześniej plan.

Red: Jakie ciekawe miejsca i zabytki mogą zobaczyć odwiedzający Raciąż turyści?

MG:Przede wszystkim można zobaczyć tutaj coś, czego nie ma nigdzie w Polsce - unikatowy układ urbanistyczny miasta, związany ze starymi budynkami znajdującymi się przy ulicy Kilińskiego. Zachowały się tam, całe ciągi podwórek i zabudowań, których nie zobaczymy ani Bieżuniu, ani w Czerwińsku, ani w innym miejscach. Zdaniem konserwatora zabytków Raciąż jest pod tym względem perełką. Istnieją tutaj drewniane, piętrowe domy z XVIII i XIX wieku. Do innych zabytków można zaliczyć kościół, resztki grodziska na Wodnej Górze itp. Interesujące miejsca znajdują się także w okolicznych miejscowościach, jest Sanktuarium Maryjne w Koziebrodach, unikatowy kościół w Krajkowie, cmentarz z okresu I wojny światowej w Drozdowie. Jest wiele miejsc do zobaczenia, zwiedzenia, jest dokąd jechać rowerem.

Red: Czy Raciąż dysponuje odpowiednią bazą lokalową? Czy przybysze z innych miejscowości mają możliwość noclegu, spożycia posiłku i miłego spędzenia wolnego czasu?

MG:Tak, są tutaj miejsca noclegowe, postojowe, ale gdyby udało się rozruszać nasz region turystycznie, trzeba by było pomyśleć o rozbudowie istniejącej bazy, co wiązało by się z powstaniem kolejnych miejsc pracy.

Red: Czy Raciąż jest bezpiecznym miastem? Jakie działania podejmuje Pan w ramach poprawy bezpieczeństwa jego mieszkańców?

MG:Uważam, że Raciąż jest bezpiecznym miastem, nie ma tutaj takiej przestępczości, jak w dużych miastach, wandalizmu, rozbojów, pobić. W ramach poprawy bezpieczeństwa pobudowany został monitoring, ściśle współpracujemy z policją, organizacjami pozarządowymi oraz edukujemy mieszkańców. Miasto angażuje się w akcje przeciwko przemocy. Uważam, że Raciąż jest bezpiecznym miastem, ale będę podejmował działania, żeby było w nim jeszcze bezpieczniej.

Red: Czasami mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich szukają atrakcyjnego miejsca, aby kupić działkę rekreacyjną i wybudować dom. Jak zachęciłby Pan takie osoby do osiedlania się w naszym mieście?

MG: Jeśli ktoś szuka spokojnego i bezpiecznego miejsca dla siebie i swojej rodziny, w otoczeniu rzek, bliskich lasów, z terenami do spacerów i przyrodą. Jeśli nie chce nabyć działkę w rozsądnych cenach – zapraszam do Raciąża i okolic. Niedługo powstanie zalew na rzece Raciążnicy, co jeszcze bardziej uatrakcyjni tę okolicę. Ceny jeszcze z tego powodu nie wzrosły, ale zapewne wzrosną. To dobry czas, aby zainwestować w Raciążu.

Red: Dziękuję za rozmowę

Wywiad Burmistrza Miasta Raciąż udzielony z okazji XV memoriału im. Romana Siemińskiego

(Karolina)

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: