Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Wydarzenia > Dzień Wolności

 

Aktualności

Wydarzenia

Dzień Wolności

Czwartego czerwca 2014 roku przypadała 25 rocznica pierwszych (od czasu II wojny światowej) częściowo wolnych wyborów w Polsce. Zostały one przeprowadzone na zasadach uzgodnionych w trakcie obrad Okrągłego Stołu (65 procent mandatów z góry przeznaczono dla kandydatów z grupy sprawującej władzę, a pozostałe 35% dla przedstawicieli opozycji). Walka o wolne miejsca w Sejmie i 100 mandatów poselskich przebiegała na zasadach demokratycznych. Ubiegali się o nie przedstawiciele różnych środowisk: kandydaci wspierani przez koalicję rządzącą oraz reprezentanci organizacji społecznych i zawodowych. Wybory zakończyły się wielkim zwycięstwem Solidarności. Partia zdobyła 160 mandatów przeznaczonych dla bezpartyjnych oraz objęła 99% miejsc w Senacie. Sukces Solidarności był momentem przełomowym w historii Polski i Europy Środkowo Wschodniej. Polska stała się pierwszym państwem bloku wschodniego, w którym przedstawiciele opozycji demokratycznej mogli decydować o losach własnego kraju.
Władze Raciąża przygotowały program dla uczczenia 25 rocznicy wolnych wyborów . Uroczystość rozpoczęła się Paradą Wolności, w której wzięli udział uczniowie z Miejskiego Zespołu Szkół oraz Burmistrz Raciąża – Mariusz Godlewski. Po pochodzie wszyscy zgromadzeni udali się do Miejskiego Centrum Kultury, gdzie mieli okazję wysłuchać okolicznościowego przemówienia burmistrza. Zauważył, on że żyjemy w czasach, w których przemarsz z flagą nie wiąże się z żadnymi negatywnymi konsekwencjami, Polska cieszy się niepodległością, a Polacy mają możliwość współdecydowania o jej losach. Zaapelował do zebranych, aby mądrze korzystali z wolności (wywalczonej przez wcześniejsze pokolenia) oraz postępowali odpowiedzialnie, gdyż los kraju leży w ich rękach.
Po przemówieniu burmistrza przyszedł czas na występ dzieci z Miejskiego Przedszkola w Raciążu oraz młodzieży z Publicznego Gimnazjum w Raciążu. Zebrani mieszkańcy wysłuchali także piosenek W tych ciężkich czasach w wykonaniu Anny Miki, nagrań ze słynną wypowiedzią polskiej aktorki Joanny Szczepkowskiej: Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm (zdanie to stało się symbolem zmian, które nastąpiły w Polsce po wyborach parlamentarnych w 1989 roku) oraz hymnu Polski.
Po części artystycznej odbyło się spotkanie z osobami pamiętającymi komunizm i pierwsze wolne wybory w powojennej Polsce, które opowiedziały zebranym o swoich przeżyciach z czerwca 1989 roku. Wydarzenia z przed ćwierć wieku wspominali zaproszeni goście (Panowie): Pajewski, Chyczewski, Kozakiewicz,Chądzyński,Adamski, Kocięda, Szelągowski.
Na spotkaniu ze świadkami wydarzeń sprzed lat obecni byli uczniowie z Zespołu Szkół w Raciążu, nauczyciele, radni, oraz inni mieszkańcy naszego miasta. Na zakończenie uczestnicy uroczystości mieli okazję posłuchać koncertu szkolnego zespołu muzycznego, który wystąpił z przygotowanym na tę okazję repertuarem: The Wind of change, Modlitwa o wschodzie słońca, Kiedy już będę dobrym człowiekiem. Organizatorem wydarzenia był Urząd Miejski w Raciążu przy współpracy z Miejskim Centrum Kultury Sportu i Rekreacji, Zespołem Szkół oraz Miejskim Przedszkolem w Raciążu.

M.Ciarkowski

(Karolina)

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: