Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Strefa mieszkańca > Wywiad z panią dyrektor Zespołu Szkół w Raciążu – Alicją Mazurowską ...

 

Aktualności

Strefa mieszkańca

Wywiad z panią dyrektor Zespołu Szkół w Raciążu – Alicją Mazurowską

,,Praca z młodymi ludźmi daje wiele satysfakcji”
Uczy Pani od wielu lat. Jak to się stało, że zdecydowała się Pani zostać nauczycielką?

Rzeczywiście pracuję w zawodzie długo, bo już 40 lat. Niewielu nauczycieli może pochwalić się takim stażem. Nauczycielem zostałam, jak to często bywa, trochę z wyboru, a trochę w wyniku pewnych splotów okoliczności. Nigdy jednak nie żałowałam tej decyzji. Praca z młodymi ludźmi nie jest może łatwa, ale daje wiele satysfakcji jeśli się ich lubi i darzy szacunkiem. Powiem, trochę żartobliwie - młodzież ma tyle energii i radości życia, że nie pozwala się zbyt szybko zestarzeć.

Dlaczego fizyka?

Byłam uczennicą z grupy „uniwersalnych”. Jednak nauki przyrodnicze, dzięki którym próbujemy poznać otaczający nas świat są moim zdaniem najciekawsze. Poza tym kończyłam liceum (w Raciążu) dobrze przygotowana z fizyki.

Od kiedy pełni Pani funkcję dyrektora szkoły? Jak wyglądała Pani droga zawodowa?

Dyrektorem jestem od 2001 roku. Wcześniej przez cztery lata byłam wicedyrektorem, a przez wszystkie lata wcześniejsze byłam nauczycielem w tej samej placówce.

Jak wygląda współpraca z gronem pedagogicznym?

Współpracę ze zdecydowaną większością nauczycieli oceniam jako bardzo dobrą, konstruktywną, opartą na życzliwości i wzajemnym szacunku. Mam nadzieję, że ocena ze strony nauczycieli jest podobna. Pozytywne jest to, że w radzie pedagogicznej następuje stopniowa „wymiana pokoleń”, dzięki czemu młodzi nauczyciele mogą korzystać z doświadczenia starszych, a starsi z zapału i pomysłów młodszych.

Jakie cechy szczególnie ceni Pani u nauczycieli?

Nauczyciel to zawód szczególny, wymagający specjalnych predyspozycji. Ten, kto nigdy w szkole nie pracował nie ma szans się o tym dowiedzieć. Zdarzyło mi się sporadycznie radzić nauczycielowi rozpoczynającemu pracę w szkole, by szukał swojego miejsca zawodowego poza nią. Bo przygotowanie merytoryczne nie wystarcza. Trzeba posiadać umiejętność nawiązania właściwych relacji z młodzieżą i trzeba chcieć i potrafić pracować w zespole, trzeba angażować się w życie szkoły. Najgorsze co się może zdarzyć, to nieumiejętność utrzymania porządku na lekcjach. Na nic się wtedy nie przydadzą ani wiedza, ani dobre chęci nauczyciela.

Co uważa Pani za największy sukces szkoły?

Bezwzględnie poziom nauczania potwierdzony egzaminami zewnętrznymi i wskaźnikami EWD (Edukacyjna Wartość Dodana). Tym bardziej, że do naszych szkół nie przychodzą same „orły”.

Jakie elementy w sposób istotny wpływają na sukces szkoły?

Szkoła jest bardzo złożonym organizmem. Lecz szkoła to przede wszystkim ludzie, ich kompetencje i zaangażowanie oraz szeroko pojęta współpraca w dążeniu do wspólnego celu. Od organu prowadzącego (Powiat Płoński) zaczynając, przez kadrę zarządzająca i nauczającą, aż do uczniów i ich rodziców. Znakomita baza dydaktyczna i sportowa jaką posiadamy jest niewątpliwie elementem wspierającym dążenie do sukcesu.

Jakie ma Pani cele na przyszłość związane z wasza szkołą?

Przede wszystkim należy utrzymać, ewentualnie poprawić poziom nauczania. Niż demograficzny wymusza konieczność poszerzenia oferty w zakresie kształcenia zawodowego. Rozważamy wyjście z taką ofertą do innej grupy wiekowej, nie tylko do absolwentów gimnazjów. Chciałabym również usportowić naszą młodzież. Może jakiś oddział sportowy?? Jesteśmy ciągle zainteresowani ciekawymi projektami instytucji zewnętrznych, finansowanych ze środków UE.

Co chciałaby Pani przekazać uczniom uczęszczającym do waszej szkoły?

Drodzy Uczniowie. Czujcie się w naszej szkole jak u siebie w domu – dobrze i bezpiecznie. Wykorzystajcie czas pobytu w szkole jak najkorzystniej dla waszej przyszłości. Nie traktujcie szkoły jak zło konieczne, lecz jak kolejny etap życia, który po latach wspomina się z sentymentem.

(Karolina)

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: