Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Wydarzenia > Narodowe Czytanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza

 

Aktualności

Wydarzenia

Narodowe Czytanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza

W 2014 roku odbyła się trzecia edycja Narodowego Czytania, akcji zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, której celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury.
W niedzielę 14 września mieszkańcy naszego miasta zebrali się w Małym Parku, aby w skupieniu posłuchać fragmentów Trylogii Henryka Sienkiewicza odczytywanych przez przedstawicieli lokalnych władz, nauczycieli, uczniów z Miejskiego Zespołu Szkół, Zespołu Szkół oraz Liceum Ogólnokształcącego Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Raciążu.
Na wstępie pani Małgorzata Nowakowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej przypomniała zebranym, jak wielkim darem jest książka, która od czasu wynalezienia druku przez Gutenberga stała się ogólnodostępna, bawiąc nas i ucząc. Następnie przemówił Burmistrz Miasta Raciąż Mariusz Godlewski zachęcając do czytania dzieł naszego noblisty. Oprócz włodarza naszego miasta, trudnego zadania czytania Sienkiewiczowskich powieści, podjęli się: wiceburmistrz Paweł Rybka, pani skarbnik Małgorzata Karwowska, przewodniczący Rady Miejskiej Bogusław Jeżak, radni (Andrzej Sendal, Krystyna Chrzanowska, Piotr Kosiorek), nauczycielka języka polskiego Janina Pieczura oraz przedstawiciele policji. W czasie imprezy przygotowana była wystawa książek dla dzieci (bajek, klechd, legend) nawiązujących do tematyki średniowiecznej i rycerskiej. Najmłodsi, korzystając z pięknej pogody, mogli posiedzieć na kocyku, pooglądać obrazki oraz pogrążyć się w lekturze. Zainteresowanie raciążan wzbudziła także inscenizacja pojedynku średniowieczną szablą, w wykonaniu artystów wcielonych w postacie Kmicica i Wołodyjowskiego.

Na zakończenie dyrektor Miejskiego Centrum Kultury – Artur Adamski - podziękował nauczycielkom, (pani Iwonie Cholińskiej, Beacie Kasickiej oraz Aleksandrze Maludy) za przygotowanie uczniów do występów. Słowa uznania usłyszeli także pracownicy Miejskiej Biblioteki, którzy aktywnie uczestniczyli w organizacji Narodowego Czytania. Była to wspaniała okazja, aby po raz kolejny przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów i zastanowić się co mówi nam pisarz o Polsce i Polakach.

(Karolina)

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: