Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Wydarzenia > Obchody Święta Niepodległości

 

Aktualności

Wydarzenia

Obchody Święta Niepodległości

Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. Próbą dla tego umiłowania staje się każde zagrożenie tego dobra, jakim jest ojczyzna. Nasze dzieje uczą, że Polacy byli zawsze zdolni do wielkich ofiar dla zachowania tego dobra albo też dla jego odzyskania.

Jan Paweł II
11 listopada 2014 r. Polacy obchodzili 96. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto to ustanowione zostało w roku 1937, które upamiętnia odzyskanie przez Polskę suwerenności w 1918 roku po 123 latach zaborów. Data ta wybrana została nieprzypadkowo. 11 listopada 1918 roku podpisany został rozejm w Compiegne, który ostatecznie uznał klęskę Niemiec w pierwszej wojnie światowej . Jest to data ważna także w polskiej historii. Tego dnia oficjalnie w Polsce władzę przejmuje Józef Piłsudski, który 10 listopada 1918 roku otrzymał z rąk Rady Regencyjnej pełnię władzy wojskowej. 11 listopada to dzień, kiedy Piłsudski obejmuje władzę jako przywódca, dyktator na ziemiach polskich. Część społeczeństwa uważała, że tak powinno być, a część pogodziła się z zaistniałą sytuacją, uważając, że może jest to człowiek na odpowiednim stanowisku, który pomoże w odbudowie państwa. Niestety w momencie wybuchu II wojny światowej przestano obchodzić Święto Niepodległości przez kolejne 50 lat. Przywrócono je dopiero w 1989 roku w czasie transformacji systemowej , po obaleniu komunizmu.
Narodowe święto uczczono także w naszym mieście. Uroczystość rozpoczęła się okolicznościową mszą świętą w intencji ojczyzny, odprawioną w parafialnym kościele, przez ks. proboszcza Stanisława Czyża. W czasie kazania wierni dowiedzieli się, że nie wolno zakłamywać historii, a dobry chrześcijanin, którego przykładem jest św. Jan Paweł II, to patriota, miłujący Boga, kraj, nauczający dialogu, tolerancji, solidarności, dla którego prawda, szacunek i sprawiedliwość to najwyższe wartości. Po mszy św., wszyscy zgromadzeni (radni, urzędnicy, nauczyciele, kierownicy jednostek administracyjnych), przy akompaniamencie Orkiestry OSP, udali się pod Pomnik Pamięci Narodowej, aby złożyć tam kwiaty, oddając hołd poległym za wolność i demokrację. Przed Miejskim Centrum Kultury, raciążanie wysłuchali przemówienia Burmistrza Miasta Raciąż – Mariusza Godlewskiego, przewodniczącego Rady Gminy Jarosława Jaworskiego oraz starosty płońskiego Jana Mączewskiego.

(Karolina)

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: