Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Wydarzenia > Blokada drogi nr 60 w Raciążu

 

Aktualności

Wydarzenia

Blokada drogi nr 60 w Raciążu

30 maja 2007 roku mieszkańcy Raciąża zablokowali drogę nr 60, przechodzącą przez nasze miasto. Przez pół godziny przechodzili po pasach na ulicy Płockiej, uniemożliwiając przejazd samochodów. Blokada była zorganizowana w celu nagłośnienia problemu, jakim są ogromne ciężarówki na naszych wąskich ulicach i wymuszenia na decydentach jak najszybszego rozpoczęcia budowy obwodnicy.

Protestowali nie tylko mieszkańcy domów położonych wzdłuż „sześćdziesiątki”, ale także inni Raciążanie, którzy mają dość rozjeżdżania ulic, dość hałasu, spalin, zagrożeń związanych m.in. z transportem substancji niebezpiecznych przez centrum miasta. W proteście także czynny udział wzięło kilku raciąskich radnych.

Relację z Raciąża przeprowadzały dwie stacje telewizyjne: Regionalna 3 i SuperStacja. Obecni byli również dziennikarze prasowi, m.in. z „Płońszczaka” i „Życia Płońska”. Wiele pretensji uczestnicy blokady zgłaszali pod adresem policji. Policjanci wstrzymali ruch dużo dalej od miejsca, gdzie blokowano drogę, w związku z czym nie było spektakularnego efektu. Od strony rynku nie nadjechał ani jeden samochód, od strony Drobina stało kilkanaście pojazdów. Ktoś niezorientowany w naszych realiach, obejrzawszy telewizyjną relację, może się dziwić, przeciwko czemu był ten protest, skoro tam nie ma prawie ruchu. Szkoda, ale policjanci tłumaczyli się, że działali zgodnie z przepisami i musieli tak się zachować.

Zgodnie z pismem, jakie otrzymały władze miasta od Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad Oddział w Warszawie z dnia 20 lutego 2007 roku, projekty budowlany i wykonawczy są już gotowe, na dzień 20.04.2007 roku przewidywano uzyskanie praw do terenu, na początku maja 2007 miał być złożony wniosek o pozwolenie na budowę, do końca lipca przewiduje się uzyskanie zezwolenia na budowę, natomiast realizację na lata 2008-2009. W rozmowach z mieszkańcami zdarzają się jednak opinie skrajnie inne niż za budową obwodnicy - zwracają oni uwagę, że przejeżdżający zatrzymują się w Raciążu, dokonują zakupów. Zapewne tak częściowo jest, jednak jeśli to zestawić z hałasem, wypadkami, zniszczeniami i zakłócaniem spokoju mieszkańców argument ten traci na wartości.

(Mariusz)

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: