Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Aktualności > ,,Panie Kasztelanie!”

 

Aktualności

Aktualności

,,Panie Kasztelanie!”

8 listopada, w programie dotyczącym wykorzystania środków unijnych "Wieści z Mazowsza" (realizowanym przez TVP Warszawa), wyemitowany został materiał odnośnie projektu "Kasztelania Raciąska". Odbudowa grodu kasztelańskiego to jeden z planów rozwoju Raciąża.
W XIII w. na terenie Raciąża, po upadku grodu na Wodnej Górze, powstał gród kasztelański. (Prowadzone 30 lat temu badania archeologiczne, potwierdziły ślady osadnictwa, które istniało jeszcze przed powstaniem polskiej państwowości. Prawdopodobna data powstania grodu sięga 909 roku.). Gród - jeden z najważniejszych ośrodków na Mazowszu – należał do księstwa mazowieckiego, stanowiąc własność władającego nim księcia. Nominowany przez króla kasztelan sprawował pieczę nad podległym ludem, stanowił władzę sądową, zajmował się obroną grodu oraz pobierał daniny. W granicach kasztelani mieściły się lasy, wody, pola uprawne oraz osiedla.

Dzięki pozyskanym środkom z Działania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Raciąż ma szanse na odbudowę grodu kasztelańskiego. Odbywać się to będzie w dwuetapowej perspektywie. Pierwsza transza pieniędzy pochodzić będzie ze środków na lata 2007 – 2013, a druga 2014 – 2020. Pierwszym krokiem jest zakup strojów do tańca ludowego. W Miejskim Centrum Kultury Sportu i Rekreacji prowadzone są zajęcia taneczne przez Annę Mikę, która chce ,,ożywić tradycję kasztelanii raciąskiej”. Dyrektor MCK Artur Adamski podkreślił, iż :,, główny nacisk kładzie na tańce dawne. Projekt obejmuje zarówno tańce ludowe jak i tańce kasztelańskie. „. Burmistrz w wywiadzie dla TVP Warszawa wspomniał także, że zarówno raciążanie, jak i okoliczni mieszkańcy, pamiętają o lokalnej historii. Używają nazw Wodna Góra i nawiązują do panujących tu tradycji. Kolejnym etapem projektu ,,Kasztelani Raciąskiej” jest odbudowa grodu, który stanowić ma atrakcję turystyczną.

(Karolina)

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: