Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Wydarzenia > Uroczystości Bożego Ciała - 7 czerwca 2007 roku

 

Aktualności

Wydarzenia

Uroczystości Bożego Ciała - 7 czerwca 2007 roku

Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej - popularnie nazywana Świętem Bożego Ciała - to wspomnienie Ostatniej Wieczerzy i Przeistoczenia chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Uczestnicząc w procesji czcimy Najświętszy Sakrament. Uroczystość ma charakter dziękczynny i radosny. Święto Bożego Ciała obchodzi się w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej - zawsze 60 dni po Wielkanocy.
Święto zostało ustanowione na skutek widzeń błogosławionej Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem biskup Robert ustanowił w 1246 roku takie święto dla diecezji Liege. W 1252 roku zostało ono rozszerzone na Germanię. W 1263 miał miejsce cud eucharystyczny w Orvieto, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. W 1264 roku papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił to święto dla całego Kościoła. Jednakże ze względu na śmierć Urbana IV bulla ta nie została ogłoszona, a tym samym święto nie zostało ustanowione. Uczynił to dopiero papież Jan XXII, który umieścił powyższą bullę w Klementynach w 1317 roku.
W Polsce po raz pierwszy wprowadził to święto biskup Nanker w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W późnym średniowieczu i renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała. W Polsce obchody święta wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii.
Procesja w Raciążu przez wiele dziesiątków lat - za probostwa księdza Jana Gacha i wcześniej - odbywała się tradycyjną trasą. Wyjście z Kościoła Najświętszej Marii Panny. Dalej przejście ulicą Wolności do ołtarza przy piekarni , następnie ulicą Kilińskiego do remizy OSP, gdzie był przygotowywany ołtarz przez strażaków przy figurce Św. Floriana. Następnie procesja przechodziła ulicą Przechodnią i wracała w stronę Rynku ulicą Warszawską. Na skrzyżowaniu ulicy Warszawskiej i Placu Mickiewicza był ołtarz w pobliżu dawnego sklepu obuwniczego. Stamtąd wzdłuż parku do ronda a następnie do figurki Matki Boskiej przed kościołem, gdzie był ostatni ołtarz na trasie procesji.
Obecna trasa procesji przebiega głównie wokół Placu Mickiewicza. Wiele osób pamięta z dzieciństwa z procesji gałązki brzozy, którymi ozdabiano ołtarze, a następnie wierni zabierali je do domu. Tradycja ta pozostała do dnia dzisiejszego. W procesji uczestniczyły dzieci, które miały w tym roku I Komunię Św. Sypały one płatkami kwiatów.. Przed laty kwiatami sypały dzieci ubrane w tradycyjne stroje ludowe. Kosz z płatkami kwiatów był niesiony przez dorosłych, dzieci kolejno podchodził do kosza, brały płatki a następnie przyklękając przed kapłanem rzucały je na drogę.

(Mariusz)

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: