Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Wieści z Ratusza > Zmiana cen wywozu śmieci

 

Aktualności

Wieści z Ratusza

Zmiana cen wywozu śmieci

W roku 2015 wzrosną opłaty za wywóz śmieci. Podwyżki za gospodarowanie odpadami, są nieuniknione ze względu na 70 % wzrost kosztów tych usług.
Zgodnie z przepisami gmina nie może zarabiać ani dokładać pieniędzy za wywóz śmieci. Nie może również na własną rękę wybierać firmy, która będzie odpowiedzialna za wywóz odpadów. Jest to bardzo niekorzystne, gdyż w przypadku przystąpienia do przetargu tylko jednej firmy, a co za tym idzie braku konkurencyjnych ofert, może ona dyktować ceny i podnosić je z roku na rok. Rozwiązać tę sprawę mogłaby jedynie zmiana ustawy i umożliwienie władzom gmin wyboru wykonawcy we własnym zakresie, bez konieczności organizowania przetargu i wybranie najkorzystniejszej oferty.

Burmistrz Miasta Raciąż Mariusz Godlewski przypomniał, że istnieje prawny obowiązek segregowania odpadów, nałożony na każdą gminę, co w konsekwencji przekłada się na nakładanie kar za niedotrzymanie limitów. Z tego względu nowe stawki za odbiór odpadów są dużo niższe w przypadku odpadów segregowanych (koszt 9 zł od osoby, wzrost o dwa złote w stosunku do ubiegłego roku), w porównaniu do stawek za odbiór odpadów zmieszanych (16 zł od osoby, wzrost o 6 zł w stosunku do ubiegłego roku).

O wzroście opłat za wywóz śmieci pisaliśmy w numerze 3 Pulsu Raciąża. Na obecną cenę za odbiór odpadów ma także wzrost opłat dla firmy REMONDIS, która wygrała przetarg. Jej oferta co prawda była najniższa spośród wszystkich przedstawionych, ale i tak wzrosła o 71,66%. Oznacza to, że w latach ubiegłych REMONDIS wystawiała rachunki na kwotę 376 176,96 zł, która wzrosła o sumę 269 584,07 zł. Pomimo tego, iż opłaty będą wyższe (szczególnie w przypadku śmieci mieszanych), to i tak była to najkorzystniejsza i najtańsza oferta jaką wybrano.

(Karolina)

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: