Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Aktualności > Stop wypalaniu traw

 

Aktualności

Aktualności

Stop wypalaniu traw

Przedwiośnie oraz wiosna, to okres w którym wzrasta liczba pożarów. Bezmyślne wypalanie traw niesie zagrożenie nie tylko dla ludzi i zwierząt, ale także roślin.
Okres od marca do maja jest szczególnie trudny dla strażaków. Co roku ponad połowa z tych pożarów, są wynikiem celowego podpalenia. Wypalanie traw nie przynosi żadnych pozytywnych rezultatów. Wpływa on niekorzystnie na glebę. Prowadzi do jej wyjałowienia i degradacji ekosystemu. Giną małe stworzonka, takie jak: mrówki, biedronki, dżdżownice, pszczoły, trzmiele, które mają ogromny wpływ na żyzność gleby oraz szybkość jej regeneracji.

Wzniecanie ognia stanowi również ogromne zagrożenie dla zwierząt. Niszczy miejsca bytowe wielu gatunków. Niejednokrotnie pożar przenosi się na sąsiadujące mieszkania, gospodarstwa, lasy powodując ogromne straty. Powrót lasu do poprzedniego stanu zajmuje kilka lat. Poza tym zadymienie, które powstaje podczas pożaru jest bardzo groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie z uwagi na możliwość zaczadzenia.

Bezmyślne wypalanie traw niesie za sobą nie tylko zagrożenia, ale i kary. Kodeks wykroczeń mówi o karze aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24 § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Rolnik, który wypala trawy może utracić dopłaty bezpośrednie. Grozi mu również grzywna do 5 tys. zł, a nawet kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Pomimo nagłaśniania tych akcji wiele osób nie rezygnuje ze swoich przyzwyczajeń. Dowodem na to jest choćby ostatnia akcja Ochotniczej Straży Pożarnej w Raciążu. 23 kwietnia 2015 roku raciąscy strażacy gasili pożar wywołany podpaleniem traw w miejscowości Kraszewo Gaczułty.

(Karolina)

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: