Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Wydarzenia > XVI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

 

Aktualności

Wydarzenia

XVI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Dzień 13 stycznia 2008 roku był dniem wyjątkowym. Nie tylko w Raciążu, ale i w całej Polsce. Oto po raz szesnasty zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem był to "Finał z Głową" - zbieraliśmy i darowywaliśmy pieniądze dla dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi. Od samego rana w różnych punktach miasta dało się usłyszeć sygnały dźwiękowe i muzykę. Przechodnie oraz kierowcy mogli zobaczyć ciekawą kawalkadę - samochody straży pożarnej, policyjny radiowóz i ... muzyczną platformę. Z niej dobiegały dźwięki muzyki i zachęty do uczestnictwa w koncercie. Platforma kolejno odwiedzała raciąskie ulice i osiedla. Chyba nie było w mieście osoby, kto nie słyszałaby zaproszenia do udziału w imprezie. I oczywiście próśb o darowywanie pieniędzy dla chorych dzieci. Pomysł z muzyczną platformą był doskonały. Zaznaczyć trzeba również, że platforma powstał dzięki bezpłatnemu użyczeniu samochodu przez jednego z mieszkańców miasta.

Nowa forma promocji imprezy przyniosła wspaniałe rezultaty. Kiedy nadszedł czas rozpoczęcia, właściwie nie można było wejść do MCK. Na zewnątrz i w środku było pełno ludzi. Pamiętam pewien żart, jaki kiedyś usłyszałem. Ktoś mnie zapytał, czy wiem, kiedy ludzie w Raciążu nie wychodzą na ulicę? No nie - odpowiedziałem. Ano w Lany Poniedziałek i w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.... Obecny rok potwierdził w zupełności, że ten osąd Raciążaków jest zupełnie nie prawdziwy. W MCK przez cały czas trwania imprezy było mnóstwo ludzi.

Impreza w MCK rozpoczęła się około godziny 15. W trakcie imprezy wystąpiły dwie orkiestry dęte - orkiestra strażacka z Raciąża oraz orkiestra szkolna z Krajkowa. Na scenie można było zobaczyć młodzież ze szkół w Raciążu oraz z działających przy MCK kół. Wystąpiła także grupa teatralna - wystawiono spektakl o Rumcajsie. Dzieciom przedstawienie bardzo się podobało. I nie tylko im.

Na początek zagrała grupa działająca przy MCK. Członkami zespołu są uczniowie raciąskiego gimnazjum. Chłopaki zagrali naprawdę fajnego ostrego rocka. Publiczność reagowała na ich muzykę bardzo spontanicznie. Zrobili prawdziwe show. Tak trzymać :-) Było dynamicznie, energicznie i głośno ...Widać, że artyści wkładali w występ zaangażowanie i radość.

Wystąpiły również zespoły Synergia oraz Jaguar. O godzinie 20 - tak jak w całej Polsce - wystrzeliło światełko do nieba. Wszyscy wychodzący z MCK otrzymali zimne ognie. Rozbłysły one w rękach gości wraz ze sztucznymi ogniami eksplodującymi w powietrzu. Po "Światełku" wszyscy wrócili na salę widowiskową MCK - oczekiwali na gwiazdę wieczoru, zespół Róże Europy. W trakcie koncertu Róż można było usłyszeć starsze i nowsze przeboje zespołu. Między innymi "Krew Marilyn Monroe" czy też słynny "Jedwab".

Zwracało uwagę oświetlenie sceny - różnorodność kolorów świateł oraz dymy wydobywające się ze sceny. Koncert Róż Europy został nieco przedłużony dzięki interwencji pana Burmistrza, który po ostatniej piosence i podziękowaniach udał się na zaplecze sceny i zespół znów zagrał. W sumie w Raciążu i okolicach zebrano kwotę 7 711 zł.

W zbiórce pieniędzy uczestniczyło 20 wolontariuszy. Zebrali oni do puszek 3.784,88 zł. Z licytacji, jaka odbyła się w MCK oraz zbiórki przeprowadzonej na sali wpłynęło 1.952,57 zł. W skład raciąskiego sztabu wchodziły szkoły z gminy Raciąż: ZS w Krajkowie zebrał 115,20 zł, ZS w Koziebrodach 184,11 zł, SP w Kodłutowie 150 zł, miejski Zespół Szkół w Raciążu - 530 zł, ZS w Uniecku 227,60 zł, 405 drużyna harcerska „Gryf” w Gralewie - 641,59 zł, SP w Gralewie - 125,14 zł. Łącznie sztab WOŚP w Raciążu zebrał 7.711,09 zł. Najwięcej pieniędzy podczas kwesty zebrała Małgorzata Żmijewska - uczennica ZS w Raciążu - kwotę 359,39 zł.

Podziękowania należą się wszystkim tym, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu - wolontariuszom, darczyńcom, artystom i wszystkim mieszkańcom. Szczególnie w trakcie Orkiestry widać było zaangażowanie dyrektora MCK pana Janusza Chłopika - od rana zachęcał z platformy do udziału w imprezie, potem prowadził zarówno samą imprezę jak i licytację ofiarowanych na rzecz Orkiestry przedmiotów.

Miejmy nadzieję, że kolejny finał będzie równie udany.

(Mariusz)

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: