Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Aktualności > Problem z gawronami w Dużym Parku

 

Aktualności

Aktualności

Problem z gawronami w Dużym Parku

W ubiegłym roku w marcu na Forum na www.raciaz.eu można było przeczytać taki oto wpis użytkownika Milenka: "Jestem mieszkanką jednego z bloków przy ulicy Jana Pawła II bardzo często jest mi dane chodzenie przez tzw. Duży Park... Tylko jakie to jest chodzenie...Czy ktoś zauważył że większość ludzi wręcz biegnie przez ten Park? Pytanie , dlaczego? Powodem są ptaki które można powiedzieć odstraszają ludzi... Nikt nie chce żeby na niego narobiły. Czy nie można czegoś z tym zrobić? Chodzi głównie o tą drogę od osiedla do mostu..Panie Mariuszu Godlewski czy pan tego nie zauważył co się dzieje w tym parku?"
Użytkownik JMR uzupełniał: " Według mnie te czarne ptaki są bez użyteczne-należy je powystrzelać lub zmodyfikować korony drzew tak jak w parku małym./w tym parku nie ma tych ptaków".


Napisałem wówczas na Forum, że: "w sprawie ptaków składałem interpelację do Pana Burmistrza na początku ubiegłego roku. Niestety w tej sprawie przez cały rok nic się nie zadziało. W dniu wczorajszym - 28 marca 2008 roku na sesji jeszcze raz poprosiłem o zajęcie się tą sprawą. Zrobiłem to nie wiedząc jeszcze, ze na forum poruszana jest ta sprawa. Burmistrz Janusz Sadowski odpowiedział, iż prowadził konsultacje w tej sprawie i zastanawia się nad rozwiązaniem problemu. Miejmy nadzieję, że uda się wypracować rozwiązanie z korzyścią dla miasta i mieszkańców ale również takie, które nie uczyni krzywdy ptakom. Moim zdaniem - co sprawdziłem już wcześniej - jest już za późno i nie da się zgodnie z prawem nic już zrobić w tym roku. Gawrony są ptakami chronionymi, zabrania się niszczenia ich gniazd, zabijania itd. Nie wolno też niszczyć ich siedlisk. Jest jednak przepis, który pozwala na ich wypłaszanie na terenach zielonych. Można by z niego skorzystać, prosząc o pomoc straż pożarną lub jakąś firmę, która może sie tym zająć. Jednak takie działania można podejmować wyłącznie do końca marca. Po tym okresie nie wolno tego czynić. Trzeba byo zająć się tym wcześniej. Tak więc - moim zdaniem oczywiście - w tym roku już nic zrobić się nie da - przynajmniej przed okresem zimowym. Chyba, że pojawi się jakieś rozwiązanie wypracowane przez Urząd Miasta. "


Obecnie mamy styczeń, ale chciałbym mieszkańcom i radnym przypomnieć o tym problemie. Jest jeszcze czas na rozwiązanie tego problemu. Trzeba się zabrać za to jak najszybciej - zanim ptaki powrócą trzeba być na ich powrót już przygotowanym. Nie pozwolić im osiedlić się w parku. Zwracałem się z tą sprawą kolejny raz do pana burmistrza ba ostatniej sesji rady miasta. Mam nadzieję, ze zostaną podjęte właściwe kroki.


Przy okazji chciałbym poinformować, iż w listopadzie 2008 roku zwróciliśmy się wraz z Bogusławem Jeżakiem Przewodniczącym Rady Miasta oraz Andrzejem Staniszewskim Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Rady Miasta do Burmistrza Miasta Raciąża o uwzględnienie w budżecie miasta wymiany oświetlenia w Dużym Parku na wysokie lampy osadzone na słupach, które nie będą mogły być w Łatwy sposób niszczone przez wandali. Niestety wniosek nie został uwzględniony. Obecnie jednak w związku z pojawieniem się nadwyżki budżetowej w wysokości 1 miliona złotych będziemy się ponownie starali o zamianę oświetlenia.

(Mariusz)

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: