Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Wydarzenia

 

Wydarzenia

Wydarzenia

Co się wydarzyło w Raciążu?

2016-03-31 13:15:09

Spotkanie z muzyką - Przedstawienie operowe w kostiumach.

La serva padrona – Giovanni Paisiello. Przedstawienie operowe w kostiumach dla dzieci i młodzieży. We wtorek, 16 lutego o godz. 14:00 w Miejskim Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Raciążu odbył się kolejny koncert z cyklu ,,Spotkania z muzyką”, w wykonaniu artystów Filharmonia Narodowej. Tym razem było to przedstawienie operowe w kostiumach dla dzieci i młodzieży – La serva padrona (Służąca panią) Giovanniego Paisiello. Libretto – Gennarantonio Federico. Wykonawcy: Aleksandra Klimczak - sopran (Serpina), Michał Dembiński- baryton (Uberto), Sebastian Boguszewski - mim (Vespone), Małgorzata Marczyk – fortepian. Giovanni Paisiello, włoski kompozytor drugiej połowy XVIII wieku, należał za życia do najbardziej znanych i cenionych twórców operowych. Związany z Neapolem, najważniejszym ówcześnie ośrodkiem sztuki operowej, pisał lekką ręką dziesiątki utworów scenicznych, w większości opery buffa. La serva padrona (Służąca panią) jest sztuką, która ma komediowy charakter. Opowiada o bogatym starym kawalerze i jego nieznośnej służącej, która, chcąc zostać panią, obmyśla pewną intrygę. Czy jej plan się powiedzie? Przypadająca w 2016 roku 200. rocznica śmierci kompozytora stanowi dobrą okazję do przypomnienia tego operowego drobiazgu, który mimo upływu czasu nie stracił swojego wdzięku i aktualności. Przedstawienie operowe w kostiumach obejrzały przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola. Rozpoczęto od uwertury, czyli wstępu, na fortepianie. Zgromadzone na sali przedszkolaki wraz z opiekunkami z zainteresowaniem obserwowały perypetie bohaterów, śledząc rozwój zmagań doktora Uberto z tyranizującą go służącą Serpiną oraz nieco nierozgarniętego, nie wypowiadającego ani słowa sługi Vespone. Kulminacja nastąpiła w drugim akcie, kiedy to Serpina uknuła intrygę, namawiając Vespone by przebrał się za kapitana Gran Bombardona i udawał kandydata do jej ręki. Przerażony widokiem niekrzesanego grubianina Uberto nie godzi się na małżeństwo i sam wyznaje miłość Serpinie, która w taki to sposób ze służącej stała się panią. To prosta, ale zabawna historia, pełna śmiesznych spięć pomiędzy bohaterami. Występują w niej Serpina i Uberto, a towarzyszy im w niemej roli mim, który pomiędzy parą głównych bohaterów jest takim buforem. Raz ich rozdziela, raz ich godzi, wnosząc do tego dzieła wiele śmiechu i radości. Opera miała na celu przede wszystkim bawić i rozweselać. I tak też było. Czekamy z niecierpliwością na kolejne koncerty z cyklu ,,Spotkania z muzyką”. Najbliższy odbędzie się w marcu. Red

Pokaż cały artykuł ...Galeria zdjęć(0)Komentarze(0)

2016-03-31 13:13:47

Podróż za jedną nutę - koncert z cyklu ,,Spotkania z muzyką"

Podróż za jedną nutę. 15 marca 2016 r. w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Raciążu odbył się kolejny koncert z cyklu ,,Spotkania z muzyką” w wykonaniu artystów Filharmonii Narodowej w Warszawie. Koncertu wysłuchali najmłodsi raciążanie – przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola w Raciążu. Wykonawcy: Jakub Pożyczka – wiolonczela, Jacek Małachowski - akordeon, Grzegorz Mańkowski – gitara. W ciekawie dobranym programie zderzały się utwory różnych epok, stylów i gatunków. Podczas tego koncertu, można było posłuchać akordeonu, gitary i wiolonczeli – instrumentów symbolizujących odmienne dźwiękowe żywioły. Była to wyprawa w krainę wyobraźni. Dźwiękami trzech instrumentów artyści opowiedzieli młodym słuchaczom różne historie, przedstawili miejsca i postacie, malowali kolorowe obrazy. W „podróży za jedną nutę” artyści nie ominęli filmowych bajek i zaprosili dzieci do muzycznych zabaw. Podczas koncertu można było posłuchać wykonań solowych na gitarze, wiolonczeli i akordeonie. Muzycy wykonali utwory Jana Sebastiana Bacha, Tango Argentyńskie. Trio instrumentów zabrało nas w podróż do Wenecji wykonując utwór z cyklu IV Pory Roku Antonio Vivaldiego. Obrazy muzyczne – zegar, pocztówka, ,,Ulepimy dziś bałwanka” to tylko kilka z wykonanych utworów. Przedszkolaki podczas całego występu entuzjastycznie oklaskiwały muzyków, śpiewały, podskakiwały, kiwały się w rytm muzyki. Widać było, że koncert bardzo im się podoba. Na finał muzycy zabrali nas w podróż do Meksyku, gdzie zagrali tradycyjną meksykańską melodię - ,,El mariachi”. Kolejny koncert z cyklu ,,Spotkania z muzyką” odbędzie się już za miesiąc. Red

Pokaż cały artykuł ...Galeria zdjęć(0)Komentarze(0)

2016-03-31 13:12:56

Operetka ,,Od czardasza do kankana".

Pokaż cały artykuł ...Galeria zdjęć(0)Komentarze(0)

2015-10-23 22:42:27

Spotkanie z muzyką

Od kilkudziesięciu lat Filharmonia Narodowa stara się docierać wszędzie tam, gdzie mieszkańcy nie mogą na co dzień pozwolić sobie na kontakt z muzyka klasyczną. Od 2013 r. prelegenci docierają do małych miast i prezentują cykl niezwykłych występów.

Pokaż cały artykuł ...Galeria zdjęć(0)Komentarze(0)

2015-10-23 13:16:23

Wystawa fotograficzna ,, Nauczyciele Raciąskich Szkół i Przedszkola”

Fotografie, to cenne pamiątki, które przypominają o niezwykłych ludziach i wydarzeniach. Okazję na wspomnienia mieli również mieszkańcy Raciąża, którzy przez ostatnie tygodnie mogli uczestniczyć w wystawie ,,Nauczyciele Raciąskich Szkół i Przedszkola”.

Pokaż cały artykuł ...Galeria zdjęć(0)Komentarze(0)

2015-09-11 22:45:44

Obchody 76 rocznicy wybuchu II wojny światowej

Przy grobie nieznanego żołnierza na raciąskim cmentarzu odbyła się uroczysta Msza upamiętniająca wybuch II wojny światowej.

Pokaż cały artykuł ...Galeria zdjęć(0)Komentarze(0)

Strona: 1 z 26Przejdź do strony:1234 ..... 26

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: